1. Haberler
  2. Yıllardır Yayınlanmayan Dev Yapım Tomb Raider: 10th Anniversary Artık İndirilebilir Oldu

Yıllardır Yayınlanmayan Dev Yapım Tomb Raider: 10th Anniversary Artık İndirilebilir Oldu

08 Ocak 2021 00:17

Core Desing oyun stüdyosu tarafından 2006 yılında geliştirilmeye başlanan ve 15 yıldan uzun süredir yayınlanmayan ve bilgi alınamayan Tomb Raider: 10th Anniversary, internette bulunan bir arşiv üzerinden artık indirilebilir oldu.

Core Desing tarafından 15 yıl önce Sony PSP için geliştirilen Tomb Raider: 10th Anniversary isimli oyun, Tomb Raider’ın 10. Yıldönümüne özel bir şekilde sunacaklarını dile getirmişti. Öte yandan geliştirici firmanın yöneticisi olan Gavin Rummery ise o dönemlerde oyunun yayınlanmaya hazır hale geldiğini dile getiriyordu.

Firma, Crystal Dynamics’in geliştirmeyi üstlendiği Tomb Raider: Anniversary’nin önünü açabilmek ve çıkışına yardımcı olabilmek adına birçok projeden vazgeçtiğini açıklamıştı. Ayrıca Tomb Raider: 10th Anniversary, Indiana Jones adı altında yepyeni bir oyuna dönüştürüldü bunun sonucunda hiçbir zaman sevenleri ile buluşamayan oyun, geçtiğimiz süre içerisinde oyuncular tarafından “Kayıp Tomb Raider” olarak adlandırıldı. En sonunda oyun bir internet arşivi üzerinden oyuncular için yayınlandı.


Archive.org, Tomb Raider: 10th Anniversary’nin alfa sürümünü oyunculara sundu. Öte yandan Tomb of Ash isimli internet sayfası ise oyuncuların oyunu nasıl kolayca indirebileceklerini ve yapmaları gereken yamaların hangileri olduğunu anlatacak bir yazı paylaştı. Ayrıca listelenen verilere göre oyunu oynayabilmeniz için bilgisayarınıza Visual Studio programını ve Playstation 4, Xbox denetleyicilerinden birisini indirip kurmanız gerekiyor.

Oyuna erişim sağlayabilen binlerce oyunsever, lisans sahibine ulaşmaya çalıştıklarını fakat bir türlü yanıt alamadıklarını belirtirken ayrıca, Tomb Raider: 10th Anniversary’nin lisans noktasında bir problemle karşılaşır veya yaşamaya devam ederlerse, oyun Archive.org sitesinde uzunca bir süre daha olacak.