1. Haberler
  2. Sony, Çapraz Platform Desteği Bulunduran Playstation 5 ve Playstation 4 Oyunlarını Arttıracağını Açıkladı

Sony, Çapraz Platform Desteği Bulunduran Playstation 5 ve Playstation 4 Oyunlarını Arttıracağını Açıkladı

23 Haziran 2021 23:50

Playstation platformundaki oyunseverleri oldukça mutlu edecek bir haber Playstation’un CEO’su Jim Ryan’dan geldi. Öte yandan yapılan açıklamalara göre ilerleyen süreçte platformlara birçok yeni oyun daha eklenecek.

Playstation CEO’su Jim Ryan, oyuncuların çapraz platform desteği ile her iki konsolda da oynayabilecekleri oyunların ekleneceğini resmi olarak açıkladı. Bununla beraber haber siteleri üzerinden açıklamalarda bulunan CEO, Xbox ve PC gibi diğer platformlardaki oyunseverlerin oyun oynayabilmelerini sağlayan yepyeni çapraz platform desteğini devam ettireceklerini ve Fotnite ve diğer popüler oyunların sayısını arttırılacağını açıkladı.

Daha öncesinde dev teknoloji firması Sony, Playstation oyunlarının çapraz platform desteği ile oynanabilmesine oldukça karşıydı. Bununla beraber geçtiğimiz yıllarda Playstation 4’teki Fortnite oyuncuları Xbox ve beraberinde PC, Nintendo Switch platformlarındaki oyuncularla birçok oyunu oynayabiliyordu.

Playstation 5 ve Playstation 4 Oyunlarına Çapraz Platform Desteği Gelebilir


Jim Ryan tarafından yapılan açıklamalar çapraz platform desteği ile birçok noktada gelişmeler yaratacağını gösterse de Sony’nin bu noktadaki adımları değişmiş gibi görünmüyor. Öte yandan firma, bu durumu uzunca bir süre içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz haftalarda ise Gearbox’un CEO’su Randy Pitchford tarafından yapılan açıklamalara göre Borderland 3’e çapraz platform desteğinin ekleneceği resmi olarak açıklanmış ancak Playstation konsolları için bu destek kısa süre içerisinde kaldırılarak konu üzerine net bir açıklamaya yer verilmedi.

Sony, her ne kadar kısa süre içerisinde Playstation 4 ve Playstation 5 konsolları için çapraz platform desteğine sahip oyunları platforma eklemeyi düşünse de birçok oyuncuya ve eleştirmene göre bu durumun uzunca bir süre alacağı söylemler arasında.