1. Haberler
  2. Playstation’a Gelen Tartışmalı Sesli Sohbet Özelliği Nedir?

Playstation’a Gelen Tartışmalı Sesli Sohbet Özelliği Nedir?

17 Ekim 2020 19:50

Geçtiğimiz günlerde Sony firması sessiz sedasız bir özelliği Playstation modellerine eklemişti. Sony, yeni paylaştığı blog yazısıyla beraber özelliğin tüm detaylarını kullanıcılarına paylaştı. Sony, Playstation 5’in oyuncuları aktif olarak dinlemeyeceğini de belirtti.

Geçtiğimiz hafta Sony, yeni yayınlamış olduğu güncelleme ile beraber Playstation 4 oyun konsoluna yepyeni özellikleri eklemişti. Lakin gelen bu yeni özellikler Sony firmasının geçenlerde yapmış olduğu paylaşımlarda gelen bu yeni özelliğe değinilmemişti. Öte yandan firmanın adından söz etmediği bu özellik, Playstation 4 kullanıcıların sesli sohbetleri üzerineydi.

Playstation 4’e gelen 8.0 güncellemesi ile beraber oyuncular, bu sesli sohbetleri diledikleri an kayıt edebilmelerine ve diğer oyuncuları Sony şirketine direkt olarak ispiyonlamalarına imkan tanınmıştı. Tüm bunların yanında bu önemli özellik sadece Playstation 4 oyun konsoluyla sınırlı kalmayarak bunun yanında yeni oyun konsolu olan Playstation 5’te de eklenecekti.


Sony’nın Parti Güvenliği adını verdiği bu yeni özelliği birçok oyuncunun tepkisine yol açmıştı. Bunun sebebi konsol kullanıcılarının kendilerinden habersiz bir şekilde Sony’ye herhangi bir kullanıcı tarafından gönderilebilirdi. Bununla beraber bu özellik geldiği andan bu yana birçok kullanıcının kafasını kurcalamış ve Sony’den bu durumla ilgili bir açıklama yapmasını istemişti.

Kullanıcıların bu sorularına cevap veren Sony, bugün sesli sohbet kayıtlarını konu alan bir yazıyı kullanıcılarıyla paylaştı. Şirket, özelliği tamamıyla ve açıkça açıklamadığından ve bu durum neticesinde kullanıcıların yanlış anlamalarına sebebiyet verdiğini dile getirdi. Paylaşılmış olan bu açıklama ile beraber oyun esansında rahatsızlıkla karşılaşan oyuncular, kendilerini rahatsız eden kullanıcıları Sony’ye bildirebilecekler. Yalnızca PS5 oyuncuları bu bildirilerde bir sesli mesaja yer verebilecekler şeklinde açıklama yapan Sony, Playstation 5 kullanıcılarının mesajlarına ekleyebilecekleri sesli mesajların dosyasının 40 saniye ile sınırlı olduğunu da açıkça dile getirdi. Öte yandan kullanıcılar kendilerine gelen bir sesli mesajları 5 dakika içerisinde şirkete bildirebilecekler.

Ayrıca şirketin açıklamalarına göre bu özellik hiçbir şekilde devre dışı bırakamadıkları gibi bunun yanında, sohbetlerinde aktif olarak izlenmeyeceğini ve dinlenmeyeceğini de dile getirdi.