1. Haberler
  2. PlayStation 5 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

PlayStation 5 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

19 Mart 2020 20:45

Sony’un 9. Nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 özellikleri açıklandı. Oyun oynamayı seven kişiler için önem arz eden bu oyun konsolu harika özelliklere sahip. İşte, PlayStation 5 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı.

PlayStation 5 Özellikleri

Yapılan açıklamalara göre PlayStation 5’in CPU ve GPU’su şu anda en güçlü PC’lerde bulunan bir özelliklerden biri olan 3D ses ve 8K grafik ve ışın izleme özelliklerini destekleyecek nitelikte. Bu oyun konsolunda, baştan aşağı AMD çipleri bulunuyor. Ayrıca sekiz çekirdekli bir yongaya sahip olacak olan PlayStation 5, Zen 2 mikro mimarisini de baz alıyor.

Depolama konusunda da genellikle PC alırken dikkat edilen SSD sürücüye sahip olan PS5, Sony’nin en güncel modeli olan PS4 Pro’ya göre daha gelişmiştir. Oyun severler için harika bir haber değil mi?

PlayStation 5 Donanım Özellikleri

Oyun bağımlıları için yeni çıkan oyun konsolları önem arz etmektedir. Elbette bu oyun konsollarının donanım özellikleri de insanlar tarafından merak konusu olmuştur. İşte, PlayStation 5 Donanım Özellikleri …

  • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: AMD'nin özel geliştirdiği RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği (PS4 oyunları için)
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü


PlayStation 5 de Oynayabileceğiniz Oyunlar

Elbette aşağıda sizler için bahsedeceğimiz oyunların PlayStation 5’e girip girmeyeceği konusunda herhangi net bir bilgi yok. Yani bazı oyunlar PS5’e giriş yaparken bazıları yapmayabilir. İşte, PlayStation 5 de Oynayabileceğiniz Oyunlar…

PlayStation 5 Çıkış Tarihi

Her ne kadar PlayStation 5 Oyun Konsolu, 2018 yılı içerisinde üretilmiş olsa da o yıl içerisinde piyasaya sürülmedi. Yayınlanmış olan bir rapora göre de PlayStation 5 oyun konsolunun çıkış tarihi tespit edildi. 2020 yılının Ekim ve Aralık ayları içerisinde ortaya çıkacağı düşünülen harikulade oyun konsolu konusunda henüz Sony net bir açıklama yapmadı.


PlayStation 5 Fiyatı

PlayStation 5 oyun konsolu için Sony tarafından herhangi bir ücret açıklaması yapılmamıştır. Her ne kadar böyle olsa da geçmişten hareketle tahminler yapılmaya devam etmektedir. Bize göre PlayStation 5’in fiyatı 500 Dolardan başlayabilir. Elbette bu fiyatın üzerine vergilendirme ve satıcı payı eklenecektir. Sony, yaptığı bir açıklama da, PS5 fiyatını düşük tutamadıklarını hatta tahmin edilen 500 dolar fiyatını az bulduklarını söylemişti. Elbette net bir açıklama olmadığından ötürü bizde net bir fiyat veremiyoruz.