1. Haberler
  2. Playstation 5 Neden Bu Kadar Büyük?

Playstation 5 Neden Bu Kadar Büyük?

14 Ekim 2020 19:47

Sony firması Playstation 5 yeni nesil oyun konsolunun neden bu kadar büyük olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Sony, maliyetten kısmak adına çift fanlı soğutma sistemi yerine PS5’te tek ve güçlü bir fan yapısını tercih etmiş.

Yeni nesil oyun konsollarının en bilinen ismi Playstation 5’in oyunlarla buluşmasına çok az bir süre kaldı. Öte yandan Sony, rakip marka Xbox’la kıyasıya mücadelesinde, en yeni konsolu Playstation 5 ile ilgili birçok bilgiyi kullanıcılarla paylaşıyor.

Playstation 5 oyun konsolunun tasarımına baktığımızda gözümüze çarpan ilk detay cihazın halihazırda bulunan tüm konsollardan daha büyük bir tasarıma sahip olması diyebiliriz. Bu durum birçok kullanıcının kafasında birçok soruya da sebebiyet verdi. Bu sorunun yanıtı ise Mekanik Tasarım Departmanı Genel Müdürü Yasuhiro Otori tarafından geldi.

Playstation 5 Neden Bu Kadar Büyük Üretildi?


Yasuhiro Otori, yapmış olduğu açıklama ile beraber PS5’in bu denli büyük olmasının nedeni, GPU, CPU, SSD gibi bileşenlerin üzerinde bulunan anakartın her kısmının eşit bir şekilde soğuması için tek ve büyük bir fan kullanmayı tercih etmiş olmaları şeklinde açıklandı. Bununla beraber Sony, daha iyi ve daha dengeli bir soğutma sistemi için kompakt bir tasarımdan kaçınmış.

Bunun yanında yapılan diğer açıklamalara göre firma, Playstation 5 konsolunu daha küçük boyutlara getirmek için tek bir fan kullanmak yerine her bölgeyi ayrı bir şekilde soğutması için iki farklı fan sistemini cihaza eklemeyi düşünmüş. Fakat soğutma sisteminde kullanılması planlanan iki farklı fan, üretim maliyetini ciddi bir şekilde arttırırken bununla beraber konsolun fiyatını daha da arttırabilirdi.