1. Haberler
  2. Minecraft Earth, Herkesin Evinde Olması Nedeniyle Kısa Bir Süre Oyunculara Veda Edeceğini Açıkladı

Minecraft Earth, Herkesin Evinde Olması Nedeniyle Kısa Bir Süre Oyunculara Veda Edeceğini Açıkladı

06 Ocak 2021 21:47

Bugün Minecraft’ın resmi internet sitesinde yer verilen bir yazıya göre Minecraft Earth’ün Haziran 2021 ayı itibariyle kapanacağı duyuruldu. Ayrıca paylaşılan yazıda oyunun amacının pandemi sebebiyle yerine getirilmemesinden dolayı gerçekleştiği de belirtildi.

Minecraft’ın geliştiricisi olan Mojang’ı bünyesine katan dev firma Microsoft, dünyanın en çok satan oyununu daha farklı yerlere getirebilmek adına bir hedef koymuştu. Daha sonrasında ise şirket, Mayıs 2019 itibariyle Minecraft’ı oyundan da öteye taşımayı hedeflemiş ve bunun neticesinde Minecraft Earth’ü oyun dünyasına duyurmuştu. Minecraft Earth, kameranızı kullanarak gerçek hayatta dünyanızı bloklar ile kaplayabilmenize olanak tanıyordu.

Gün içerisinde ise geliştiricilerden oldukça üzücü bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre pek çok oyuncu tarafından oldukça fazla sevilen Minecraft Earth’ün sanıldığının aksine uzun bir süre kalamayacağı dile getirildi. Ayrıca geliştirici ekip, Haziran 2021’de bir o kadar üzücü bir sebepten dolayı kapatılmış olacağını resmi bir şekilde dile getirdi.

Minecraft Earth Kısa Bir Süre Sonra Kaldırılıyor


Minecraft’ın resmi internet sitesinde yapılan paylaşımla beraber geliştirici ekip, Minecraft Earth’ün serbest hareket ve işbirliğini temel alan oyun konseptleri tarafından geliştirildiğini açıklarken ayrıca geliştiriciler, bu konseptlerin yaşanan pandemi ve önlemler doğrultusunda imkansız hale geldiğini dile getirdi. Bununla beraber oyunun kaynaklarının Minecraft topluluğuna katkı sağlayacak şekilde dağıtılacağı ve sonrasında Haziran 2021 itibariyle oyunun sonlandırılacağı duyuruldu.

Haziran 2021 tarihi itibariyle Minecraft Earth hiçbir oyuncu tarafından indirilemeyeceği gibi oynanamayacak. 1 Haziran tarihi itibariyle oyuncuların verileri silinecek. Öte yandan oyun içi ücretli satın alım yapan kullanıcıların bakiyeleri Minecoin olarak tekrar iade edilecek.