1. Haberler
  2. Facebook, Crayta Oyun Platformunu Satın Aldı

Facebook, Crayta Oyun Platformunu Satın Aldı

10 Haziran 2021 05:58

Facebook son zamanlarda birçok noktada sanal gerçeklik stüdyosunu satın almasıyla oyun dünyasında ilgiyi üzerine toplamıştı. Öte yandan platform üzerinden gerçekleştirilen açıklamalara göre Roblox benzeri yapıya sahip olan oyun geliştirme platformu olarak bilinen ve tanınan Crayta artık tamamen Facebook bünyesine alındı.

Geçtiğimiz son süreçlerde özellikle de sanal gerçeklik adına birçok yatırımda bulunuluyor. Bu alanda birçok işletmeyi bir araya getirerek bünyesine katan dev şirket Facebook, geçtiğimiz gün oldukça büyük bir adım atacağını açıkladı. Öte yandan Crayta isimli oyun geliştirme platformunun satın alındığı açıklandı.

Crayta, Unreal Engine gibi oyun geliştirme platformlarından birisi. Öte yandan oldukça basit ve anlaşılır arayüze, keşfetme ve topluluk seçenekleri ile dikkatleri üzerine toplayan Crayta, para kazanmayı sağlayacak birçok sistemi içerisinde bulunduruyor.

Facebook Crayta Adlı Oyun Platformunu Satın Aldığını Duyurdu


Platform, geçtiğimiz 2020 yılının Temmuz ayında resmi olarak kullanıma sunulmuştu. Daha sonrasında platformun kullanıcı sayısında yaşanan problem sebebiyle Google’ın bulut yayın platformu olarak Google Stadia tarafında uzunca bir süreliğine kısıtlanmıştı. Ancak platformun geçtiğimiz 2021 mart ayında Epic Games’de yer alan oyunculara ve geliştiricilere açıldı.

Facebook Gaming Başkan Yardımcısı Olan Vivek Sharma tarafından geçtiğimiz saatlerde şu şekilde açıklamada bulunuldu: "Crayta şu andaki bulut yayın teknolojisini, oyun yapımını daha erişilebilir ve kullanımı kolay hale getimek için maksimize etmiş durumda. Crayta'nın oluşturma araç setini Facebook Gaming'in bulut platformuna entegre ederek Facebook'ta yeni deneyimler sunmayı planlıyoruz"