1. Haberler
  2. DualSense’de Asimetri Hatası Ortaya Çıktı!

DualSense’de Asimetri Hatası Ortaya Çıktı!

22 Kasım 2020 16:43

Japon devi Sony’nin geçtiğimiz günlerde tüm dünyada satışa sunduğu en yeni oyun konsolu olan Playstation 5’in kontrol cihazı DualSense’in beklenmedik bir tasarım sorununa sahip olduğu ortaya çıktı. Bu sorun birçok kullanıcının sinirlerini bozmuş durumda.

Sony, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil oyun konsolu olan Playstation 5’i ve kontrol cihazı DualSense’i kısa bir süre önce dünya çapında satışa sundu. Öte yandan Sony, yeni nesil kontrol cihazı olarak sunduğu DualSense’in dokunmatik geri bildirim sistemi ve adaptif tetik sistemine yönelik uzunca bir süre çalışmalar ve iyileştirmeler yapmıştı.

Bununla beraber Playstation 5’i satın almayı amaçlayan kullanıcılar da Sony’nin bu yeni nesil kontrol cihazından büyük ölçüde etkilenmiş görünüyor. Lakin DualSense adı verilen bu kontrol cihazı, özellikle de takıntısı olan kullanıcılar için “kusursuz” olarak nitelendirilemeyebilir.

Far Cry 6 oyununun tasarımcısı ve yönetmeni olarak bilinen Ted Timmins’in açıklamalarına göre DualSense kontrol cihazının arka kısmında yer alan Sony amblemi cihazın tam olarak orta kısmında bulunmuyor. Öte yandan Ted Timmins, USB girişinin alt kısmında konumlandırılmış olan Sony yazısının kumandanın tam orta kısmından 1 mm kadar sol kısmına kaymış olduğunu dile getirdi.

DualSense'de Tasarım Sorunu Ortaya Çıktı!


Bununla beraber bu sorunu sadece Ted Timmins dile getirmekle kalmadı, binlerce kullanıcının takıldığı bir sorun olarak gündeme geldi. Oldukça popüler oyun sitelerinden birisi olan Gamespot’ta bu konu hakkında yapılan söylemlerde durumun görüldüğü kadar büyük bir problem teşkil etmediğini dile getiren birçok oyuncu bulunuyor. Yani bu problemin istisnai bir problem olmadığını genel olarak tüm DualSense kontrol cihazlarında bulunan tasarım sorunu olduğunu dile getiriliyor. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki bu problem görüldüğü gibi devasa bir problem değil ortaya çıkan tasarım sorunu kontrol cihazının kullanımında ve işleyişinde herhangi bir problem ve kısıtlama bulundurmuyor.