1. Haberler
  2. Bilgisayardan Telefonlara Geçiş yapan Oyunlar

Bilgisayardan Telefonlara Geçiş yapan Oyunlar

21 Haziran 2020 17:56

Bilgisayardan Telefonlara Geçiş yapan Oyunlar

Günümüzde telefonların güçlenmesiyle beraber oyun firmaları bilgisayarlara çıkardıkları oyunları telefonlara aktarma yolunu tercih etmeye başlamışlardır. Bu konuda etken sadece telefonların güçlü olması değil, telefonların her zaman insanların yanında olması ve çok fazla kullanıcı sayısının olması da eklenebilir. Bazı telefon markaları gaming telefon adı altında soğutucusu bulunan telefonlar da üretmeye başladılar. Büyük oyun firmaları da bu kullanıcı sayısını göz ardı etmek yerine kendi oyunlarını telefonlara aktararak binlerce insan tarafından oynanmasını sağlama yolunda ilerlemekteler.

Bilgisayardan aktarılan oyunlar:

GTA(Sanandreas, Vicecity, III, Chinatown wars)


Grand Theft Auto serisi yıllardır bilgisayar oyuncularının zihninden çıkmayan oyunlar yapmakta başarılı olmuştur. Rockstar firması yukarıda da bahsedildiği gibi telefon oyuncularını da göz önünde bulundurmak istemiştir. İlk 3 Boyutlu denilebilecek oyunu olan “GTA III”ü telefona aktarmada başarılı oldular. Bunun yanında Psp’ye çıkan “Chinatown wars” adlı GTA III’ün mekanikleri ile yapılmış olan oyunu da telefona aktardılar. Bu oyunlar Googleplay’de ücretli olarak sunulmaktadır. Bu oyunlardan sonra Baş yapıtı olan Sanandreas ve Vicecity’ de aktardılar.

This War Of Mine


Bilgisayarda İndie game olarak damga vuran bu oyun daha sonra telefonlara da aktırılmış durumda. Hikâye olarak savaştan kurtulan insanların yönetildiği ve hayatta kalmaya çalıştığı bir hikâyeye tanık ediniliyor.

Carmageddon


90’lı yılları çocuklarının iyi bildiği bu oyun da telefona aktarılmış durumda. Oyunda araba ile ne kadar katliam yapılırsa o kadar çok puan alınıyor. Bu oyun aslında +18 olarak piyasaya sürülmüştür.

Tomb Raider

Bilgisayar ve konsol oyuncularının baş tacı olan oyunlardan biri olmakla birlikte bu oyunun ilk serisi de telefona aktarılmıştır. Güzel hikayesi ile birlikte doğada hayatta kalmaya çalışan ana karakter hazinelerin ve gizli bilgilerin peşine düşecektir.

Deus Ex


2000 senesinde çıkan oyun siber punk öğeleri ile birlikte yarı rpg yarı fps shooter özellikleri taşımaktadır. O dönemde eleştirmenler tarafından iyi oy almakla birlikte bu oyun da telefonlarda bulunmakta...

Max Payne


Bir dönem çocuklarının hayranı olduğu, zamanı yavaşlatan ve düşmanlarına yavaş çekim saldıran bir karakterin bulunduğu nişancı oyunlardan biridir. İlk oyunundan sonra devam serisi gelmeye devam etmiştir. Telefona aktarılan ise ilk oyunudur.

Half Life, Half Life 2


Half life oyunu yine dünyaya damgasını vuran fps ve hikâye öğelerini barındıran oyunlardan biridir. Ancak bu oyun hayranları tarafından telefona aktarılmış durumdadır. Yani oyun googleplayda bulunmamakla birlikte APK olarak internet sitelerinden indirip oynanabilir. Half life 2 ise Valve şirketi tarafından telefonlara aktarılmış durumdadır. Ancak bu oyun yapımcı şirket tarafından üretilen Tegra işlemcili tabletlerde çalışabiliyor. Googleplayda bulunan bu oyun, ücretli satılmakla beraber android telefonlara root atılarak işlemcinin tegra gösterilip oyunların açılmasına yol açıyor.

Portal


Valve tarafından üretilen ve yine zamane oyuncuların gönlünü kazanan bu oyun da telefonlara aktarılmış durumdadır. Fps ve bulmaca içerikli oyunda ana karakter gelecekte deney laboratuvarlarından birinde hapsolmakta ve buradan çıkış yollarını aramaktadır. Bu oyun da Tegra işlemcili tabletlerde çalışmaktadır. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi root atılan telefonlarda açılabilir.

MineCraft


Son zamanların en tuhaf grafiklerine sahip olan hayatta kalma ve mimari üzerine tasarlanmış bir oyundur. Şu an telefonlara aktarılmış durumdadır ve ücretlidir.

Crazy Taxi


90’lı çocukların yine eğlenerek oynadığı, hızlı olmanın gerektiği taksicilik oyunudur. Bu oyunu oyun oynamayan kişiler bile denk gelmiştir. Konsollarda kendini sevdiren Crazy Taxi telefonlarda da bulunmaktadır.

Sonic


Oyunların kendini gösterdiği ilk dönemlerden kalma bu oyun, çizgi filmlerin de etkisiyle büyük ses getirmiştir. Hızlı kirpi Sonic düşmanlarını yenmek için altın simitleri toplayarak kendini güçlendirme ve arkadaşlarını kurtarma yolunda ilerleyecektir. Bu platform oyunu Googleplayda da bulunmakta.