1. Haberler
  2. Bilgisayara Mobil Oyunların Yüklenmesi Nasıl Gerçekleşir?

Bilgisayara Mobil Oyunların Yüklenmesi Nasıl Gerçekleşir?

22 Haziran 2020 23:28

Bilgisayara Mobil Oyunların Yüklenmesi Nasıl Gerçekleşir?

Mobil oyunlar her geçen gün oynayıcısı gittikçe artan ve her zaman farklı tarzlarla karşımıza çıkan önemli bir kategoridir diyebiliriz. Konsol oyunları ve bilgisayar oyunlarının yanı sıra herkesin elinde akıllı telefonlar bulunduğu için oyun indirip oynamak da o kadar kolay hale geliyor. Bunu fırsat gören firmalar elbette akıllı telefon kullanıcılarına bilgisayar üzerinden oynamak isteyenlere de çeşitli programlar geliştirmiştir.

Bu programları adı ise emulatör olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu programlar yalnızda Android cihazların mağazalarında satışa sunulan oyun ve uygulamalar için geçerlidir. iOS işletim sistemi için şuan üretilen bir program yok. Üstelik bu tip programlar aracılığıyla sadece oyun oynanmıyor. İstenirse Android mağaza içerisinde bulunan tüm uygulamalar program sayesinde kullanılabilmesi mümkün kılınıyor.

Peki, bilgisayar için mobil oyun nasıl yüklenir? İnceleyelim.

BlueStacks Programı


Program 2011 yılında geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Uzun yıllardır diğer ülkelerde faaliyet gösteren BlueStacks, Türkiye’de son zamanlarda en popüler program halini almayı başarmıştır. Android telefonlar bu şekilde bilgisayara bağlanarak oyun yükleme gerçekleştirebilirler. Bahsettiğimiz gibi yalnızca oyun değil, ayrıca bütün uygulamaları bu program aracılığıyla açabilmeniz mümkündür.

Online şekilde oynanabilen mobil oyunlar kategorisinin en çok sevilen oyunlarını oynayan kişiler, bu program sayesinde bilgisayar üzerinden rahatlıkla oynayabilirler. Bu bilgiye ek olarak tüm programlara göre oyunların fare ve klavye uyumu gayet düzgün biçimdedir. Mobil oyun oynanırken gayet güzel bir oyun keyfi sizlere yaşatıyor diyebiliriz. Kolay bir indirme işleminden sonra telefon numaranız üzerinden giriş gerçekleştirebilirsiniz.

Program kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulduğundan sınırsız şekilde kullanım gerçekleşebiliyor. Oyun oynama esnasında yayın gerçekleştirmek isteyen kişiler, program ile birlikte Twitch veya Facebook adreslerine yönlenerek canlı yayın açabilirler. Programı kullanmak için ayrıca ekran kartının güçlü olması da gerekiyor.

Droid4x Programı


En fazla kullanım gören programlardan bir tanesi olan Droid4x, kolay kullanımı bünyesinde bulunduruyor. Bazı ülkeler de Android mağazaları için çıkmayan ve internet ortamından APK şeklinde indirilen oyunlar ve uygulamaları bu özel program sayesinde açmanız mümkün kılınıyor. Programı kurma aşamasında VirtualBox uygulamasının da kurulması gerekiyor. Önceden bilgisayarınızda bu program bulunuyorsa eğer kaldırmanız da yarar olacaktır.

Çünkü birçok hatalar ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Diğer türden Android emülatörlerine kıyasla daha seri performans veren program olan Droid4x, grafik çözünürlüğü açısından da yüksek performansa sahip. Oyun oynadığınız esnada bu farkı birebir anlayacaksınız. Oyun oynamanızı kolaylaştırmak adına program, sizlere joystick ile oyun oynamanıza olanak tanıyor.

Üstelik mobil oyun oynamak istemediğiniz zaman uygulamadan Netflix aracılığıyla dizi veya film izlemeniz de mümkündür.