1. Haberler
  2. ARK Oyunu Nedir?

ARK Oyunu Nedir?

23 Haziran 2020 22:47

Hayatta kalma temalı oyunlar arasında özel bir yere sahip olan ARK dünyaca ünlü Survival Evolved, Studio Wildcard, İnstict Games, Efecto Studios ve Virtual Basement stüdyolarının ortak çabaları ile ortaya çıkarıldı.

Hayatta kalma temalı oyunlar arasında özel bir yere sahip olan ARK dünyaca ünlü Survival Evolved, Studio Wildcard, İnstict Games, Efecto Studios ve Virtual Basement stüdyolarının ortak çabaları ile ortaya çıkarıldı. Oyunseverlerin beklentilerini üst düzey karşılayan oyunda kendi başına mücadele verme kavramının oyuncuya tam anlamıyla geçmesi için her şey düşünülmüş. Serüven ıssız bir adada yalnız kalan kahramanımızın çevresinde gelişen olaylarla oldukça ilgi çekici bir hal alıyor.

Zaten oyun da ismini bu ıssız adadan alıyor. Zelda gibi dünyaca ünlü açık dünya oyunları ile benzer özellikler gösteren oyunda hem görevleri yapmalı, hem de doğal hayatınızı sürdürebilmelisiniz. Oyun grafiklerinde fantastik temalar, teknik donanımlar ve geçmiş dönemlere ait olgular başarılı bir şekilde harmanlanarak kullanılmış.


Bu da bazen doğal ortamları bazen de mekanik olguları eş zamanlı kullanmanızı sağlıyor. Dinozorları keşfederek yeni yumurtaların oluşmasına yardımcı olmak, yeni ırktan dinozorlar bularak daha güçlü yardımcı unsurlar kazanmak hatta kendi sürünüzü kurmak. Bunun tasarrufu tamamen siz oyunseverlere kalmış. Bakalım kahramanımız ilkel ve zorlu koşullarda hayatta kalmayı başarmanın yanında, eski güzel günlerine dönmek için uzaylılarla gireceği mücadeleden galip dönecek mi sonucu size bırakıyoruz.

Düşünseniz de çevrenizde hayatınızı kolaylaştıracak her şeyi kendiniz doğal imkanlarla yapmak zorundasınız. Evinizi, savaş aletlerini, yemekleri ve daha pek çok şeyi. Ulaşım için sandal yapımından binek olarak kullanılacak dinozorların eğitimine kadar her şeyi kendiniz yapmak zorundasınız. Kahramanımız dinozor eğitimde o kadar başarılı oluyor ki bir süre sonra tüm işlerini bu hayvanlar aracılığı ile yönlendirmeyi başarıyor.


Bunun için ıslık çalmak ve el kol hareketleri ile bu sadık hayvanları yönlendirmek yeterli olabiliyor. Piyasaya girdiği 2 Haziran 2015 tarihinden bu yana tek oyunculu ya da çok oyunculu olarak takip ediliyor. ARK Playstation 4, X Box One , IBM PC Uyumlu, Nintendo Switch, Androi, Microsoft Windows, İOS Linux ve Mac Os uygulamalarında keyifle oynanabilmektedir. Tema olarak hayatta kalmak işlense de her oyunda olduğu gibi bu oyunda da yerine getirmeniz gereken bir çok görevler bulunmaktadır. Bu görevler arasında dünya düzenini alt üst eden uzaylılarla mücadele ve insan ırkının intikamını almak başı çekiyor.  

Oyunun geliştiricilerine baktığımızda ise Studio Wildcard, Virtual Basement İnstinct Games ve Efecto Studios Abstractıon Instınct Games S.A.E isimlerinin imzasının olduğunu görüyoruz. Keyifli oyunlar.