1. Haberler
  2. Amazon, İlk AAA Oyununu Yayından Kaldırıyor

Amazon, İlk AAA Oyununu Yayından Kaldırıyor

11 Ekim 2020 23:26

Amazon’un bundan tam 4 yıl önce 2016’da piyasaya duyurduğu ilk AAA türündeki Crucible oyunu bu yıl mayıs ayında oyun severler için kullanıma sunulmuştu ancak oyunun piyasada kalma süresi oldukça kısa oldu diyebiliriz. Ayrıca oyun geliştiricileri, Kasım ayı içerisinde oyun, oyun dünyasından ayrılacak.

Amazon firmasının Amazon Games adını verdiği stüdyosu imzalı ilk AAA türündeki oyunu olan Crucible’ı bu yıl mayıs ayında oyun dünyasına sürmüştü. Tam 4 yıldır çıkacağı dile getirilen oyunun 2016 yılından bu yana hep adından söz edildi. Lakin oyunun, oyun dünyasına tutunması beklendiği kadar uzun olmadı. İstenilen ilgiyi göremeyen oyun en azından belirli bir kitlenin sevdiği oyunlar listesine eklenmişti.

Lakin 2020’nin mayıs ayında oyun dünyasıyla tanışan bu oyun, temmuz ayından bu yana kapalı beta sürecinde tutuldu. Kapalı betada olan oyunu, Steam kütüphanesine ekleyebilenler oynayabiliyordu. Görünen o ki yapılan bu hata oyunun sonunu getirdi.

Oyunun geliştiricisi ekip tarafından yayınlanmış olan bir blog yazısıyla beraber oyuna, kapalı beta sürecinde gelen geri dönüşlerin değerlendirileceği ve bunun sonucunda tekrardan oyun dünyasına katılacağına yer verildi. Tüm oyun içi ödemelerin geri ödenmesi konusunda duran ekip, New World gibi Amazon Games’in bünyesinde bulunan projelerine geçiş yapacak.

Oyun Ne Zaman Yayından Kaldırılacak?


Eşleştirmeler tamamıyla sonlandırılmadan önce son bir oynanış testi ve topluluk kutlaması gerçekleştirilecek. Bununla beraber oyun severler, 9 kasım günü sunucular tamamıyla kapatılana kadar yalnızca özel oyunlara erişim sağlayabilecekler.

Amazon; Call of Duty, Valorant ve OverWatch gibi devasa rakipler karşı yanlış strateji sebebiyle direnç gösteremedi diyebiliriz. Bunun yanında oyun ilk sunulduğu tarihten bu yana günlük yalnızca 25 bin oyuncu tarafından oynandı. Bununla beraber yakın tarihteki günlük oyuncu sayısı ise en fazla 159 kişi oldu.