1. Haberler
  2. Age of Empires: Definitive Edition’da Bu Taktikler Sizleri Zafere Götürecek

Age of Empires: Definitive Edition’da Bu Taktikler Sizleri Zafere Götürecek

16 Ekim 2020 14:58

Son zamanlarda birçok oyun geliştirici firma, eskiyen ve zamanında efsane olan oyunlarını yenileme adına adımlar atıyor. Yenilenen bu oyunlardan birisi de Age of Empires oldu. Age of Empires: Definitive Edition ile beraber bir zamanlar büyük bir kesimin efsane oyunu olarak biliniyordu. Bunun yanı sıra oyunun yenilenmesiyle beraber oyun, modern grafikler, modern oyun içi mekanikleri kazandı. Age of Empires’ın yenilenen versiyonuyla beraber birçok oyuncu oyuna tekrardan akın etmiş durumda. Eğer sizler de bir Age of Empires: Definitive Edition oyuncusuysanız vereceğimiz taktiklerle beraber oyundan daha fazla verim alabilir ve zafere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

1997 yılında oyun dünyasıyla tanışan Age of Empires, oyuncuların en çok tercih ettiği ve oldukça uzun süre vakit geçirdiği oyunlardan birisi haline gelmişti. Bununla beraber 2018 yılında oyunun geliştiricileri tarafından çıkan Age of Empires: Definitive Edition serinin en modern ve en gelişmiş grafiklerine sahip oyunu olarak oyun dünyasına sürülmüştü. Genel olarak 1997 yılında oyun dünyasıyla tanışan oyunun deneyimini aynı şekilde ve daha gelişmiş grafikleriyle oyun dünyasıyla tanışan bu versiyon, oyunculara birbirinden farklı ve yeni kısayolları da beraberinde getiriyor.

Yapılarınızı Stratejik Olarak Yerleştirmeye Gayret Edin.


Bilindiği gibi Age of Empires, sürekli olarak yerinde duran ve tekrarlanan kaynaklara sahip bir oyun değil. Bununla beraber oyun içerisinde ormancılarınız ağaçları kestikçe bu durum sizleri daha ileri gitmeye zorlayacak, böylelikle oyun içerisinde şehrinizi daha fazla büyütecek ve daha fazla kargaşaya sebebiyet verebilecektir. Bu sebeple işçilerinizin kaynaklarını geri döndürme sebeplerinde artış olacağından şehrinizin gelişimi de bir hayli azalacaktır. Granary ve Storage Pit gibi kaynakların depolandığı yapılarınızı işçilerinizin çalışma alanlarına yakın noktalarda konumlandırmaya gayret edin. Bu taktik, işçilerin kaynak depolama alanlarına ulaşabilmelerine kolaylık sağlayacağından köyünüzün gelişmeye başlaması da daha hızlı olacak. Bunun yanı sıra Town Center yani ana şehir binanızda bir kaynak depolama birimi olduğundan çevresini ev veya herhangi bir yerleşim yeriyle doldurmamaya çalışın çünkü çevresini tarlalar için açık bırakmanız gerekiyor.

İşçiler konusunda bir başka taktik ise işçilerin işe gittikleri ve işten döndükleri yolların birbiriyle kesişmesini engellemek. Bu soruna çözüm bulunmadığında, sürekli olarak işçiler birbirlerine takıldıklarından oldukça fazla zaman kaybı yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle kaynaklarda görevli olan işçilerin izledikleri yollara dikkat edip daha sonrasında farklı bölgelere kaynak depolama alanları inşa etmeniz veyahut gruplara ayırmanız sizlere büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra köylerdeki evlerin veya diğer birimlerin yerleştirilmesinde yanlış hamleler yapan oyuncular mevcut. İlk başlarda dip dibe inşa edilen birimler daha sonrasında sizlere büyük ölçüde zarar verecektir. Bu sebeple birimleri inşa ederken her bir birimin arasında bir kare boşluk olacak şekilde inşa etmeniz gerekiyor. Bu taktikle beraber ilerleyen süreçte veya halihazırda bulunan geniş ordularınız ve birimlerinizin haritada daha rahat hareket etmesine kolaylık sağlıyor. Ayrıca bu taktikle beraber savaşta oluşan siste daha fazla görüş alanına sahip olabilmek için evlerinizi, savaş sisinin oluştuğu noktalara inşa etmeniz savaş anında büyük bir artı sağlayacaktır.

Surları Oluştururken Eski Şehirlerden İlham Almaya Çalışın.


Eğer ana üssünüzden yakın bir zamanda ayrılmak gibi bir düşünceniz yoksa, duvarlarınızı inşa ederken tamamen şehrinizin etrafını kaplayacak şekilde inşa etmeye çalışın. Sonrasında şehirden dışarı çıkmak istediğinizde bir duvarı silmeniz işinizi görecektir. Bununla beraber daha gelişmek için süreye ihtiyacınız olduğunda şehrinizi tamamen duvarla kapattığınızdan rahatlıkla gelişebilecek ve dış dünyadan gelecek olan tehlikelere karşı kendinizi koruyabileceksiniz.

Eğer şehrinizin her bölgesini duvarlarla çevrelemek istemiyorsanız bir başka taktikle de şehrinizi koruyabilir ve şehrinizi komple kapatmak ve duvar kırmak zorunda kalmazsınız. Duvarlarınızın arasında birer kare boşluk kalacak şekilde düzenlerseniz şehrinize geniş birimlerin girmesi imkansız hale gelecektir. Ayrıca bu duvarları kurdukça duvarlar birer birer labirent haline geleceğinden birimlerin içeri girmesi biraz zaman alıyor. Bu taktik geçmişte de birçok uygarlığın kullandığı son derece etkili bir taktiktir.

Oyunda Yer Alan Tüm Uygarlıkların Bonusları ve Dezavantajları Noktasında Bilgi Sahibi Olmalısınız.


Hem çok oyunculu hem de tek oyunculu modlarda işinize oldukça yarayacak olan bu taktik sayesinde birimlerinizin gelişimlerini ve sayısını daha kolay ayarlayabilir ve bununla da daha hızlı gelişebilirsiniz. Uygarlıkların bonusları hakkında bilgi sahibi olmanız, rakiplerinize karşı sizleri bir adım daha ileri taşıyacaktır. Örnek vermek gerekirse bu yöntemle beraber oyunun sonlarında sizden daha güçlü olan bir orduya karşı nelere sahip olmanız gerektiğini daha kolay kavrayabilir ve rakiplerinizi daha kolay ortadan kaldırmaya yönelik hamleler yapabileceğiniz uygarlıklar da seçebilirsiniz.

Oyundaki Aşamalara Göre İşçi Sayınızı Arttırın ve Hesaplayın.


Oyunun ilk başlarında sizlere verilen iki işçinin yanı sıra oyundaki ilk hedeflerinizden birisi ekstradan 5 işçi daha üretebilmek olmalıdır. Bu noktadan sonra işçilerinizi şehirlerinizin kaynaklarına göre yönlendirmeniz gerekmektedir Lakin bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yiyecek stoğunuz ve üretiminizin nasıl olduğudur. Stoğunuzu doğru ayarlamanız için 2 işçinizi ev yapımı için görevlendirirken diğer 5 işçinizi ise yakınlarda bulunan meyva çalısına yönlendirmeniz artı sağlayacaktır. Meyva çalısının şehrinizden uzak noktada olması durumunda dikkat etmeniz gereken nokta, işçi sayınızı altıya çıkarmak olmalıdır.

Bunun yanı sıra ormanlık alanların yakınlarında avlanabilecek hayvan tespit etmeniz olası. Böyle bir durumda ormanlık alanlara yakın bir noktada bir kaynak deposu kurmanız büyük avantaj sağlayacaktır. Avlanma yaptıktan sonra elinizdeki ürünlerle 5 işçi daha üretmeye çalışın. İşçi sayınızın artması demek daha hızlı gelişmek demek. Ürettiğiniz 5 yeni işçiyi ağaç kesmesi için görevlendirmeniz gerekiyor. Bu sayede artık tek bir depo ile hem yiyecek hem de birçok odunu toplamış olursunuz.

Şehrinizin Çevresini Erkenden Gözetleyin


Age of Empires: Definitive Edition ve orijinal oyununda genelde oyuncular kendi köylerinin yakınlarında bulunan meyva çalısıyla oyunda kısıtlı üretim yaparlar. Ancak bu durum şehrinizin yavaş gelişmesine sebebiyet verdiği gibi dışarıdan gelen tehlikelere karşı da savunmasız kalmanıza sebebiyet verebilmektedir. Lakin oyun başlarken veya daha sonrasında elinizden geldiğince gözetleme yaparsanız bu durum şehriniz açısından birçok avantajı beraberinde getirecektir. Öte yandan bu durum Bronz Çağının daha hızlı başlamasına da imkan tanıyacaktır.

Tüm bu taktiklerin yanında; hangi birimlerin ne tür birimlere karşı güçlü olduğuna bakmanız sizlere oldukça fazla avantajı beraberinde getirecektir. Tüm bunların doğru bir şekilde uygulanması, oyundan daha fazla verim almanızı sağlayacağı gibi bununla beraber şehrinizin de gelişmesinde büyük fayda sağlayacaktır.